Home/تکنولوژی/موبایل/آموزش ساخت تایم لپس
Last Updated: 25ام بهمن, 1401

آموزش ساخت تایم لپس

آموزش ساخت ویدئو تایم لپس | آیا تا به حال این گونه ویدیو ها که رشد یک گیاه را طی چند ثانیه و یا طلوع خورشید را نمایش میدهند دیده اید؟ این ویدیو ها بسیار جالب هستند. ویدیو های تایم لپس همیشه جذاب هستند. اینکه چندین ساعت ویدیو را در چندین لحظه و یا چند دقیقه ببینیم کار بسیار سرگرم کننده ای است و به مانند سفر در زمان است. در کل واژه تایم لپس و یا همان Time-Lapse به معنای گذر زمان است.

بابل کالا

تایم لپس چیست؟

تایم لپس نوعی تکنیک تخصصی است که می‌توان آن را از طریق دوربین، و ویرایش با نرم‌افزارهای مربوطه یا ترکیبی از هر دو به‌ دست آورد. در حالت کلی، دو نوع time lapse وجود دارد: تایم لپس عکس و تایم لپس ویدیو. time lapse در هر یک از این دو نوع به شکل مختلفی ظاهر می‌شود. اجازه دهید تعریف دقیق تایم لپس را با معرفی این دو نوع ارائه دهیم.

آموزش ساخت تایم لپس | تایم لپس

آموزش ساخت تایم لپس | تایم لپس

ویدئو تایم لپس چیست؟

در فیلم‌برداری. time lapse تکنیکی است که در آن نرخ فریم فیلم‌ بسیار کند‌تر از سرعت معمولی در نظر گرفته می‌شود. به‌عنوان‌ مثال، به‌ جای 24 فریم در ثانیه، 24 فریم در دقیقه استفاده می‌شود. در این صورت عمل انجام‌ شده در ویدئو بسیار سریع‌ تر از واقعیت رخ می‌دهد.

آموزش ساخت تایم لپس

time lapse در عکاسی چیست؟

درحالی‌ که. یک فیلم time lapse با گرفتن فریم‌های کمتر در مدت‌ زمان طولانی‌تر به دست می‌آید، عکاسی تایم لپس با کندتر کردن روند ثبت تصویر و آهسته کردن سرعت شاتر صورت می‌گیرد. با این کار، شما یک عکس ثابت اما با توهم حرکت در آن به ثبت رسانده‌اید؛ البته این در حالی است که سوژه شما در حال حرکت باشد.

چگونه یک ویدئو time lapse بسازیم؟

برای ساختن یک ویدیو تایم لپس راه‌های زیادی پیش روی شماست: استفاده از دوربین‌های حرفه‌ای، گوشی‌ های هوشمند و برنامه‌های ویرایش ویدیو.

علاوه‌بر دوربین‌های مخصوص تایم لپس استفاده از دوربین‌های مجهز به تایم لپس هم بهترین روش برای ثبت یک time lapse باکیفیت بالا است. اغلب دوربین‌های DSLR مجهز به این تکنیک بوده و می‌توان با استفاده از آن‌ها به این کار پرداخت.

توجه داشته باشید که اگر قصد استفاده از دوربین‌های حرفه‌ای را برای این کار دارید، حتماً از سه‌ پایه استفاده کنید؛ زیرا به خاطر پایین بودن سرعت شاتر اثر لرزش دست در فیلم به‌ خوبی حس می‌شود. با استفاده از سه‌ پایه اثر این لرزش وجود نداشته و یک فیلم تمیز و ثابت به ضبط می‌رسد.

گوشی‌ های هوشمند امروزی نیز امکان ضبط یک ویدیو تایم لپس را بسیار آسان کرده‌اند. تقریباً در بخش تنظیمات تمامی گوشی‌های هوشمند گزینه‌ای با عنوان تایم لپس وجود داشته و می‌توانید بدون دردسر و به‌ آسانی ویدیو موردنظرتان را ضبط کنید.

آموزش ساخت تایم لپس | ویدئو تایم لپس

آموزش ساخت تایم لپس | ویدئو تایم لپس

در تنظیمات مربوطه حتی می‌توانید سرعت و نرخ فریم فیلم را انتخاب کرده و یک ویدیو سفارشی برای خود بسازید.

حالا در این‌ بین ممکن است ویدیویی با سرعت معمولی از قبل ضبط کرده باشید و بخواهید آن را به ویدیو time lapse تبدیل کنید. در این صورت نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های ویرایش ویدیو زیادی به کمک شما می‌آیند.

از معروف‌ترین آن‌ها برای سیستم‌ عامل‌های ویندوز و مک می‌توان به Adobe Premiere Pro و Final Cut Pro اشاره کرد. در میان اپلیکیشن‌های مناسب اندروید و آیفون نیز InShot یکی از بهترین‌ها برای ساخت این نوع ویدیو است.

در این برنامه‌ها با بیشتر کردن سرعت ویدیو و کوتاه‌تر کردن آن می‌توان به یک ویدیو تایم لپس دست پیدا کرد.

ساخت تایم لپس با آیفون و آیپد

ویژگی ساخت. ویدئوهای تایم‌ لپس. از سال ۲۰۱۴ و با انتشار iOS 8 به محصولات اپل اضافه شده است. دسترسی به این قابلیت از طریق اپلیکیشن پیش‌فرض دوربین به آسانی امکان‌پذیر است که از طریق مسیر زیر قابل استفاده خواهد بود.

۱. وارد اپلیکیشن دوربین آیفون یا آیپد خود شوید. در میان حالت‌های تصویربرداری به سمت چپ سوایپ کنید تا به آخرین گزینه با عنوان Time-Lapse برسید و آن را انتخاب نمایید.

۲. برای شروع ضبط ویدئو تایم ‌لپس تنها کافی است تا دایره قرمز را لمس کنید. توجه داشته باشید که برای ادامه ضبط نیازی به نگه داشتن این کلید وجود ندارد و تنها یکبار لمس آن کافی خواهد بود.

آموزش ساخت تایم لپس

۳. جهت متوقف ساختن. فرایند ضبط نیز باید دوباره روی همان کلید بزنید که هنگام ضبط به حالت مربع قرمز تبدیل می‌شود.

همانطور که ملاحظه کردید، استفاده از قابلیت ضبط ویدئوهای تایم لپس در محصولات آیفون بسیار آسان است؛ اما متاسفانه تنظیمات کمی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. برای مثال افراد نمی‌توانند سرعت ویدئو را در این حالت کنترل کنند و امکان تغییر فریم ریت فایل خروجی هم وجود نخواهد داشت. البته اپلیکیشن‌ های متعددی برای جبران این کمبود منتشر شده‌اند. همچنین می‌توانید با استفاده از ویرایشگرهای اختصاصی ویدئوهای تایم لپس، اقدام به اعمال تغییرات دلخواه خود پس از ضبط نمایید.

آموزش ساخت تایم لپس | ساخت تایم لپس

آموزش ساخت تایم لپس | ساخت تایم لپس

ضبط تایم‌ لپس در محصولات سامسونگ

سامسونگ نیز مانند اپل، امکان تصویربرداری تایم لپس را در گوشی‌ها و تبلت‌های خود فراهم ساخته است؛ اگرچه عنوان هایپرلپس را برای آن در نظر گرفته است. به همین منظور می‌توانید از اپلیکیشن دوربین دستگاه‌های گلکسی برای ایجاد این نوع از محتوا به شیوه زیر استفاده نمایید.

۱. وارد برنامه پیش‌فرض دوربین دستگاه خود شوید و در میان حالت‌های تصویربرداری روی گزینه More بزنید.

۲. اکنون از میان موارد نمایش داده شده. گزینه Hyperlapse را انتخاب کنید.

۳. ضبط ویدئوهای تایم لپس مانند ویدیوهای عادی در دستگاه‌های خانواده گلکسی خواهد بود؛ در نتیجه کلید شاتر را برای شروع لمس کنید و برای متوقف ساختن فرایند ضبط نیز یکبار دیگر روی آن بزنید.

۴. بعد از شروع ضبط می‌توانید در داخل قسمت قرمز رنگ، طول مدت ضبط را در سمت راست و طول ویدئوی خروجی را در سمت چپ مشاهده کنید.

آموزش ساخت تایم لپس

نرم افزار های تایم لپس

Timelapse Pro

فقط برای آیفون
رایگان
فیلمبرداری فقط با یک کلیک
نرم‌افزار Timelapse Pro یک نرم‌افزار فوق‌العاده برای ثبت ویدیوهای تایم لپس با گوشی آیفون است. بلافاصله پس از باز کردن نرم‌افزار فقط با یک کلیک می‌توانید شروع به ضبط ویدیو کنید. پس از ثبت تایم لپس، شما می‌توانید یکی از 25 افکت ویدیویی مختلف را انتخاب کنید و به ویدیوی خودتان موسیقی یا فایل صوتی اضافه کنید. سپس فایل را ذخیره کنید و آن را هرجایی که دوست دارید به اشتراک بگذارید.

Timelapse

فقط برای آیفون

رایگان
بدون تبلیغات
رابط کاربری ساده
فیلمبرداری 4K
این نرم‌افزار ساده بهترین نرم افزار تایم لپس موبایل است. قدرت این نرم‌افزار خیلی زیاد است و کنترل‌های دستی مختلفی مثل امکان تغییر اشباع رنگ، روشنایی، کنتراست و حتی نوردهی را در اختیار شما قرار خواهد داد. علاوه بر این شما می‌توانید ویدیوهای 4K ضبط کنید و فایل‌ها را به صورت Raw ذخیره کنید. این قابلیت کمک می‌کند بدون افت کیفیت و کاهش رزولوشن تصویر فایل‌های خودتان را ذخیره کنید.در صورتی که این قابلیت‌ها برای شما کافی نیست، لازم است بدانید که امکان ضبط ویدیوهای Tilt Shift را هم دارید. هیچ خبری از سوسو زدن‌های تایم لپس نیست. این موضوع برای تصاویری که در طول شب ثبت می‌کنید خیلی ضروری است. نکته‌ی جالب برای ما این بود که پس از ضبط ویدیو هم می‌توانید تصاویر خودتان را به صورت فریم به فریم ادیت کنید.
آموزش ساخت تایم لپس | آموزش ساخت تایم لپس

آموزش ساخت تایم لپس | آموزش ساخت تایم لپس

Time Lapse Video: Recorder & Editor

فقط برای اندروید
رایگان (نسخه حرفه‌ای پولی است)
21 افکت منحصر به فرد
نرم افزار Time Lapse Video: Recorder & Editor یک ابزار حرفه‌ای برای ثبت ویدئو های تایم لپس است. شما می‌توانید حتی از آن به عنوان ادیتور ویدئو هم استفاده کنید و سرعت ویدیوهای قبلی خودتان را افزایش یا کاهش دهید.بنابراین می‌توانید ویدئوهای قبلی خودتان را به تایم لپس تبدیل کنید. این نرم‌ افزار قابلیت‌های مختلف دیگری هم دارد و سه گزینه مختلف برای افزایش کیفیت تایم لپس در اختیار دارید. علاوه بر این چهار تنظیم سرعت مختلف نیز وجود دارد که می‌توانید از هر کدام از آن‌ها استفاده کنید. تمامی ویدئوها و تصاویر تایم لپس را می‌توانید برش دهید به همین خاطر هیچ نگرانی بابت وجود اشیاء ناخواسته در کناره‌های قاب وجود ندارد.

آموزش ساخت تایم لپس

Framelapse

فقط برای اندروید
مدت زمان رندر خیلی کم
رایگان (نسخه حرفه‌ای پولی است)
مثل اکثر نرم‌ افزارهای حرفه‌ای تایم لپس، این اپلیکیشن به شما اجازه می‌دهد تنظیمات را به صورت دستی تغییر دهید. نوردهی، وایت بالانس و تایمر کاملا قابل تغییر هستند. همچنین می‌توانید از تایمر برای ویدئوهای تایم لپس هم استفاده کنید.برای فیلمبرداری هم می‌توانید فاصله زمانی بین فریم‌ها، مدت زمان ویدئو و جهت آن را تنظیم کنید. علاوه بر این. رزولوشن و نرخ بیت. ویدیو هم قابل تنظیم است و می‌توانید آن را بسته به نیاز خودتان. تغییر دهید. از لحاظ سادگی استفاده این نرم‌ افزار یکی از بهترین گزینه‎‌های موجود در این لیست است. در صورتی هم که مشکلی با نمایش تبلیغات نداشته باشید، نسخه رایگان آن برای شما مناسب خواهد بود. اما برای استفاده از قابلیت‌ های قفل نوردهی و وایت بالانس باید نسخه پولی نرم‌افزار را تهیه کنید. با این وجود Framelapse یکی از بهترین برنامه تایم لپس موبایل برای گوشی‌های اندرویدی است.

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید و اطلاعات لازم را گرفته باشید. و بتوانید ویدئو دلخواه خود را بسازید.

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه

جایگاه محتوای شما